تحقیق تحلیل رابطه علم و دین

دانـلـود تـحقیـق بـا عـنـوان، تحلیل رابطه علم و دین ،

بخشی از متـنِ ایـن تـحقیـق :

 مجموعه معارف انسان به سه دسته تقسيم مي شوند : 1
1. آنچه از طرق عادي كسب مي شود ؛
2. آنچه از غير طرق عادي كسب مي شود ؛
3. آنچه از طريق غير عادي كسب مي شود .
4. طرق عادي كسب معرفت ،
يعني : “ راه هايي كه براي همه انسانها در همه زمانها بالقوه امكان دارد ” ، اين راه ها عبارتند از :
الف ـ طريق عقلي ـ استدلالي ؛
ب ـ طريق حسي ـ تجربي ؛
ج ـ طريق نقلي ـ تاريخي ؛
د ـ طريق كشفي ـ شهودي .

 

طريق غير عادي كسب معرفت ، يعني : “ راهي كه براي همه انسانها در همه زمانها بالقوه امكان ندارد ” و آن “ طريق وحي ” است .
در ارتباط با آنچه از غير طرق عادي توسط انسان كسب مي شود ، مي توان به علوم روحي يا فرا روان شناختي اشاره نمود.2
در تحقيقات مختلف براي پاسخگويي به مساله “ نسبت علم و دين ” اگر علم به معناي طريق عادي اول در نظر گرفته شود در حقيقت “ نسبت فلسفه و دين ” مطرح مي گردد و اگر علم به معناي طريق دوم در نظر گرفته شود “ نسبت علوم تجربي و دين ” مد نظر قرار مي گيرد ، همين طور ممكن است طريق عادي سوم و چهارم در نظر گرفته شود كه در اين صورت “ نسبت تاريخ و دين ” و “ نسبت عرفان و دين ” مطرح خواهد شد .
مراد از دين مجموعه تعاليمي است كه از طريق غير عادي كسب معرفت ، يعني “ وحي ” 3 بدست مي آيد ، 4 اما گاه معادل خود متون ديني گرفته مي شود و گاه به تفسير متون ديني و گاهي نيز به سيره عملي دينداران اطلاق مي شود .
در نوشتار حاضر مراد ما از علم “ مجموعه معارفي است كه بشر از طرق عادي كسب معرفت تحصيل مي كند ” و اگر در جايي منظور بخش خاصي از آن بود تذكر مي دهيم و مراد ما از دين “ متون ديني ” است و اگر جايي دين را به معناي “ تفسير متون ديني ” و يا “ سيره عملي متدينان ” گرفتيم متذكر مي شويم .
سعي نگارنده در اين نوشتار كوتاه اين است كه مساله “ نسبت علم و دين ” را طي ذكر چند نكته وضوح بخشد . 5

نكته نخست :
مركب بودن مساله “ نسبت علم و دين ” 6 واژه پيچيده نيز در ترجمه Complex به كار مي رود . آيا يك مساله اگر قابل تجزيه به مسايل ساده تر باشد مساله مركب ناميده مي شود ؟
پيچيدگي و تركيبي كه از آن سخن مي گوييم به ساختاري صوري ـ زباني مساله مربوط نمي شود . پرسش “ نسبت علم و دين ” به پرسشهاي متنوعي قابل تجزيه است . رابطه پرسشهاي بدست آمده با مساله ما در يك ارتباط مفهومي است .
در حقيقت “ نسبت علم و دين ” مشكلي است قابل درك عمومي ، اما فرق رويارويي محققانه اينست كه اين مشكل به مسايلي با وضوح و تعين كامل تبديل شود

تـوضـیـحــاتِ فـایــل :

این فایل با فرمت word ( قابل ویرایش ) در اختیار شما قرار خواهد گرفت.
تعداد صفحات : 24
قابل ارائه و مناسب بعنوان تحقیق کلاسی

جهت دانـلـود این تحقیق به انتهای صفحه مراجعه کنید.

کلمات کلیدی : دانلود تحقیق تحلیل رابطه علم و دین, پاورپوینت تحلیل رابطه علم و دین, تحقیق در موردتحلیل رابطه علم و دین, مقاله تحلیل رابطه علم و دین, دانلود پاورپوینت تحلیل رابطه علم و دین, تحلیل رابطه علم و دینpdf , پروژه تحلیل رابطه علم و دین, تحقیق درباره ی تحلیل رابطه علم و دین, تحقیق با موضوع تحلیل رابطه علم و دین, تحقیق کلاسی تحلیل رابطه علم و دین, دین , اسلام , مذهب , قرآن , امام

 


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار سل  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *