تحقیق کامل با عنوان کامپوزیت های زمینه فلزی یا MMC به صورت Word و به زبان فارسی در 20 صفحه

 

 

 

 

 

 

 

 

کامپوزیت‌های زمینه فلزی که به اختصار MMC نامیده می‌شوند، دسته ای از مواد هستند که حداقل دو جزء تشکیل دهنده دارند که وجود یک جزء فلزی در آن‌ها ضروری است. این مواد دارای پتانسیل استفاده برای تنوع گسترده‌ای از کاربردهای سازه ای و کاربردهای حرارتی می‌باشند. کامپوزیت‌های زمینه فلزی، قادر به تحمل محدوده‌های دمای کاری بالاتری نسبت به همتاهای فلزی خود هستند و خواصی مانند: استحکام، هدایت حرارتی، مقاومت به سایش، مقاومت به خزش یا پایداری ابعادی در آن‌ها قابل بهبود می‌باشد. این کامپوزیت‌ها بر خلاف پایه پلیمری‌ها غیرقابل اشتعال می‌باشند و دارای حداقل حمله خوردگی توسط سیال‌های آلی نظیر سوخت‌ها و حلال‌ها هستند.

پوششی از کامپوزیت آلومینیوم - برون کارباید

 

پوششی از کامپوزیت آلومینیوم – برون کارباید

هدف از قراردادن یک فاز ثانویه با کارایی بالا در داخل یک ماده مهندسی مرسوم، ایجاد تلفیقی از جنبه‌ها می‌باشد که توسط اجزا تشکیل دهنده به تنهایی میسر نخواهد بود. در یک MMC فاز پیوسته زمینه از جنس یک آلیاژ یکپارچه می‌باشد و فاز تقویت‌کننده متشکل از مواد با کارایی بالا از افزودنی‌های کربنی، فلزی یا سرامیکی می‌باشد. تقویت کننده‌ها یا به صورت «پیوسته» یا «غیرپیوسته» می‌باشند که ممکن است حدود ۶۰–۱۰ درصد حجمی کامپوزیت را تشکیل دهند. الیاف پیوسته که به صورت تقویت‌کننده رشته‌ای می‌باشند شامل گرافیت، کاربید سیلیسیم، بور، اکسید آلومینیوم می‌باشند و تقویت کننده‌های غیر پیوسته عمدتاً به شکل ویسکرهایی از جنس SiC یا به صورت تقویت کننده‌های ذره ای از جنس اکسید آلومینیوم ،SiC، دی بوراید تیتانیوم یا به صورت الیاف خورد شده از گرافیت می‌باشند.

چندین ویژگی برجسته را در استفاده از فلزات در زمینه این مواد می‌توان جستجو کرد. ماهیت فلزی نظیر هدایت حرارتی و الکتریکی، عملیات تولید آسان و فعل و انفعالات با محیط در این نوع کامپوزیت‌ها فراهم می‌آید. خواص مکانیکی نظیر استحکام در جهت عمود بر الیاف در این نوع کامپوزیت‌ها به اندازه کافی است و می‌توان از آن‌ها در کاربردهای سازه ای (تحمل بار) با کارایی و بازده بالا استفاده کرد.

 

فهرست مطالب:

مقدمه

تعریف عمومی

اصول طراحی و تعیین یک کامپوزیت

انواع کامپوزیت ها بر اساس زمینه

کامپوزیت های زمینه فلزی

کامپوزیت های زمینه سرامیکی

کامپوزیت های تقویت شده با الیاف

کامپوزیت های تقویت شده لایه ای

کامپوزیت های تقویت شده با ذرات

تاریخچه تولید کامپوزیت های زمینه فلزی

سیستم های کامپوزیت های زمینه فلزی

مواد زمینه

نقش مواد مورد استفاده در زمینه

انواع مواد زمینه

آلومینیوم

مواد تقویت کننده

نقش تقویت کننده

پوشش های تقویت کننده

نقش پوشش ها

انواه پوشش ها

کاربرد کامپوزیت های MMC

روش ریخته گری

روش متالورژی پودر

آلیاژسازی مکانیکی

و…


دیدگاهتان را بنویسید