حل مسائل هیدرولوژی مهندسی سوبرامانیا به صورت PDF و به زبان انگلیسی در 162 صفحه

 

 

 

 

 

 

 

 

آب‌شناسی یا هیدرولوژی (به انگلیسی: Hydrology) از دو کلمه Hydro به معنی آب و Logos به معنی شناسایی تشکیل شده‌است و به معنای وسیع کلمه، علم آب است. یعنی علمی که در مورد پیدایش، خصوصیات و نحوهٔ توزیع آب در طبیعت بحث می‌کند.

دید کلی

تعریفی از هیدرولوژی که به صورت عام رواج داشته باشد و مورد تأیید انجمن دولتی علوم و فناوری آمریکا نیز قرار گرفته‌است و برگزیده شده‌است، بدین صورت است که: هیدرولوژی علم مطالعهٔ آب بر روی کره زمین است و در مورد پیدایش، چرخش و توزیع آب در طبیعت، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آب، واکنش‌های آب در محیط و ارتباط آن با موجودات زنده بحث می‌کند.

تاریخچه و تکامل آب‌شناسی

تا جایی که تاریخ نشان می‌دهد اولین تجارب آب‌شناسی مربوط به سومریها و مصریها در منطقه خاورمیانه است به‌طوری‌که قدمت سدسازی روی رودخانه نیل به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد در همین زمان فعالیت‌های مشابهی در چین نیز وجود داشته‌است. از بدو تاریخ تا حدود ۱۴۰۰ سال بعد ازمیلاد مسیح فلاسفه و دانشمندان مختلفی از جمله هومر طالس، افلاطون، ارسطو و پلنی در مورد سیکل هیدرولوژی اندیشه‌های گوناگونی ارائه کرده‌اند و کم‌کم مفاهیم فلسفی هیدرولوژی جای خود را به مشاهدات علمی دادند.

 

فهرست مطالب:

فصل اول: مقدمه

فصل دوم: بارش

فصل سوم: تلفات بارش

فصل چهارم: اندازه گیری جریان رودخانه ای

فصل پنجم: رواناب

فصل ششم: هیدروگراف ها

فصل هفتم: سیلاب ها

فصل هشتم: روندیابی سیل

فصل نهم: آب های زیر زمینی

فصل دهم: فرسایش و رسوب مخزن


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار سل  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید