مطالعه و شناخت معماری دستکند قلعه کُتکُتو اندوهجرد شهداد کرمان

 مطالعه و شناخت معماری دستکند قلعه کُتکُتو اندوهجرد شهداد کرمان در قالب pdf  در 17 صفحه (قابل کپی به word)

*این فایل  به جهت صرفه جویی در پرینت به صورت فشرده تنظیم شده و هر دو صفحه در یک صفحه چیدمان شده است. در اصل فایل 35 صفحه بوده است.

طی بررسی باستان شناسی که در پاییز 1390 در شهرستان کرمان(بخش شهداد) به منظورشناسایی و بررسی محوطه ها و آثار باستانی آن صورت گرفت، منجر به شناسایی دستکندی با ارزش گردید. این دس تکند قلعه ای ست در دل صخره ای که در 18 کیلومتری جنوب بخش شهداد و 2 کیلومتری شمال اندوهجرد قرار دارد. بنای مذکور با استفاده از سنگ های طبیعی خود کوه و با فضاهایی با سقف هلالی ایجاد شده است. با توجه به وجود فضاهای متعدد کنده شده در دل صخره که از دور به شکل صخر های سوراخ-سوراخ دیده می شود، این دستکند به «قلعه کُتکُتو » شهرت یافته است.

در این نوشتار سعی بر آن است تا با بررسی باستان شناسی زمین سیمای بستر محیطی که این دستکند را در خود جای

داده و همچنین مطالعه ی فضاهای معماری آن، به تاریخ گذاری نسبی و دلایل و اهداف احتمالی شکل گیری این دستکند پرداخته شود.

نتایج پژوهش نشان می دهد که مهمترین عامل پیدایش دستکند قلعه کتکتو، شرایط اقلیمی، جغرافیایی، زیستی و آب وهوایی بوده که امکان تأمین معیشت و سکنی گزیدن و نیز دفاع در برابر عوامل طبیعی و انسانی را در این مکان فراهم آورده است. از نظر فلسفه ی وجودی، به نظر م یرسد با توجه به شباهت فضاهای ایجاد شده ی این دستکند و نحوه ی استقرار آن با دستکند میمند کرمان، ورجوی مراغه، کوگان لرستان، معبد کلات خورموج و قلعه(دستکند) هشتادان کرمان در ارتباط با آیین مهرپرستی تفسیر شود.

این فایل یک مجموعه جامع و کامل درباره مطالعه و شناخت معماری دستکند قلعه کُتکُتو اندوهجرد شهداد کرمان به همراه تصاویر، طرح ها و شرح سفال های به دست آمده ومقایسه با دستکند میمند کرمان، ورجوی مراغه، کوگان لرستان، معبد کلات خورموج و قلعه(دستکند) هشتادان کرمان در ارتباط با آیین مهرپرستی  می باشد.


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار سل  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید