مقاله ترجمه شده عناصر غذایی گیاه◄کلسیم◄25 صفحه ترجمه ،2007، کیفیت عالی

Handbook of Plant Nutrition
 Calcium

 

 برای دانلود رایگان مقاله اصلی به زبان انگلیسی اینجا کلیک کنید 

 

فصل5 کلسیم

 

 

کلسیم، این عنصر خاکی کمیاب یکی از عناصر فراوان در لیتوسفر است. در بیشتر خاک‌ها به راحتی قابل دسترس است و یک عنصر غذایی برای گیاهان است، اما به طور فعال از سیتوپلاسم گیاه جدا است.

در سال 1804، دسوسور نشان داد که بخشی کلی از بافت‌های گیاهی از خاک می‌آید، نه از هوا. اما بعداً مشخص شد که عناصر غذایی اصلی گیاه شناسایی شده‌اند. لیبیگ (در سال 1840) اولین کسی بود که به شدت با این ایده موافق بود که عناصر ضروری از خاک گرفته می‌شوند، هرچند اسپرنگل اولین کسی بود که کلسیم را به عنوان عنصر ماکرو در سال 1828 شناسایی کرد. کلسیم یکی از 20 عنصر ضروری است که اسپرنگل شناسایی کرده است.

سالم-هورمستار جوها (Avena sativa L.) را در محیط‌های بی اثر با عناصر مختلفی که به عنوان محلول در سال‌های 1849 و 1851 تهیه شده بودند، رشد دادند و مشخص گردید که حذف کلسیم اثرات مضری در رشد و نمو جو بر جای می‌گذرگاهد. به هر حال ساچ در سال 1860 کشف کرد که گیاهان می توانند در محیط هیدروپونیک رشد کنند و این امر باعث شد تا بررسی عناصر مورد نیاز برای رشد گیاه بسیار آسانتر شود. اولین محلول غذایی قابل استفاده ساچ حاوی CaSO4 و CaHPO4 بود.

از اوایل قرن بیستم به خوبی مشخص شده بود که در نواحی از خاک‌های آهکی، یک پوشش گیاهی بسیار متمایز متشکل از گونه‌های به اصطلاح کالسیکول وجود دارد. همچنین گروه‌های متمایزی از گونه‌های گیاهی وجود دارد که در خاک‌های آهکی یافت نمی‌شود؛ گونه‌های کلسی فیوج.

 

عملکرد در گیاهان

 کلسیم دارای نقش های مجزایی در گیاهان می باشد. بانگرت نشان داد که این ویژگی‌ها را می‌توان به چهار قسمت اصلی تقسیم کرد: (الف) تاثیرات بر روی غشاء، (ب) تاثیرات بر روی آنزیم‌ها، (ج) تاثیرات بر روی دیواره‌های سلولی و (د) برهمکنش های کلسیم با هورمون های گیاهی، اگرچه تاثیرات بر روی آنزیم‌ها و برهمکنش با هورمون ها ممکن است نقش یکسانی داشته باشد. کلسیم به عنوان یون دوظرفیتی قادر نیست به شکل یک ترکیب کمپلکس مولکولی دربیاید ولی می تواند در یک کمپلکس مولکولی که به نظر می رسد نقش تعیین کننده ای دارد به مولکول ها متصل شود.

 

اثرات بر روی غشاء

اپستین ثابت کرد که دیواره سلولی در غیاب کلسیم در گیاهان در حال رشد سست می شود و انتخاب پذیری یون از بین می‌رود. یون‌های کلسیم (Ca21)  با اتصال گروه‌های فسفات و کربوکسیلات موجود در فسفولیپیدها و پروتئین‌های غشای پلاسمایی سبب استحکام غشاء می شوند و به حفظ ساختار غشاء کمک می‌کنند. همچنین، بعضی برخی اثرات در بین غشا رخ می‌دهد، احتمالاً برهمکنش با کلسیم و پروتئین‌ها که جزء اصلی از غشا هستند. احتمالاً، کلسیم ممکن است به به گروه های اسیدآمینه-فسفاتیدیل متصل شود. الزاما فسفولیپیدها در سطوح خاصی ازسطوح اطراف و مجاور سخت تر هستند.

 

نقش در دیواره‌های سلولی

کلسیم یک عنصر کلیدی در ساختار اولیه دیواره سلولی است. در دیواره سلولی اولیه میکرو فیبریل های سلولز با هم بوسیله گلیکان های crosslinking، معمولاً پلیمرهای زیلوگلوکان (XG) و همچنین گلوکورابینوکسیلان در تیره گرامینه ها (گندمیان) و دیگر تک لپه ای ‌ها متصل شده اند. این میکرو فیبریل های متصل شده در یک ماتریس جاسازی شده است، در حالیکه پکتین بیشترین قسمت ماکرومول ها را تشکیل می دهد. پکتین نیز در لایه میانی بین سلولی فراوان است.

 


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار سل  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *