Ders9.2 – نسخه تصویری آموزش هیتیت 1-درس نهم

پوشش گیــــاهی

تنوع جغرافیایی و آب‌وهوایی ترکیه باعث به‌وجود آمدن زیستگاه‌های مختلف و در نتیجه پوشش گیاهی متنوع شده است. به عنوان مثال در ترکیه حدود سی گونه گندم وحشی وجود دارد و تا سال2000 حدود 9300 گونه از گیاهان آونددار(Vascular) در ترکیه شناسایی شد. در حدود 6/30 درصد از گونه‌های گیاهی ترکیه بومی این کشور و جزایر اژه هستند.

ترکیه از جمله کشورهایی است که از نظر کشاورزی خودکفاست و صادرات متنوعی هم دارد. حدود دوپنجم از زمین‌های ترکیه، اراضی قابل کشت و زرع می‌باشد و بیش از یکدوم از این زمین‌ها به کشت غلات اختصاص دارد. حدود یک‌هفتم از اراضی موجود و قابل استفاده را چراگاه‌ها و مراتع تشکیل می‌دهند. این کشور انواع پوشش گیاهی اصلی از جمله علفزار استپ و جنگل‌های برگ‌ریز را دارد.

علفزارهای استپ

استپ اغلب در آناتولی مرکزی و جنوب شرقی ترکیه دیده می‌شود؛ اما گاهی اوقات در زمین‌های پست تراس و در‌ه‌ها و حوضه‌های آناتولی شرقی هم یافت می‌شود. این استپ‌ها پوشش گیاهی شامل علف‌ها و بوته‌های کوتاه دارند.

جنگل‌ها

این پوشش گیاهی نواحی آناتولی شرقی، سواحل دریای سیاه و مدیترانه را دربر گرفته است و حدود 27درصد از مساحت ترکیه، حدود 21میلیون هکتار، را پوشانده است. برنامه حفاظت از جنگل‌های ترکیه باعث شد که بعد از سال 1970جنگل‌های ترکیه توسعه یابند. بنا بر آمار سال 2010، حدود 12پارک طبیعی در مناطق ساحلی ترکیه وجود دارد. این مناطق حفاظت شده هستند و تحت نظارت محیط زیست و جنگل‌داری(Ministry of Environment and Forest) قرار دارند.

از جمله جنگل‌های مهم ترکیه می‌توان موارد زیر را نام برد:

جنگل‌های پُنتیک(Pontic)

اطراف دریای سیاه جنگل‌های بسیاری وجود دارد که از بین آنها می‌توان به جنگل‌های پُنتیک یا کولخین(Kolchian) اشاره کرد. در این مناطق باران فراوان می‌بارد و زمستان‌ها ملایم است. درخت ممرز(Hornbeam)،شاه بلوط شیرین(Sweetchestnut)، صنوبر شرقی(Oriental Spruce)، توسکا(Alder) از رایج‌ترین گونه‌های این جنگل‌ها هستند و درختچه‌های گل صدتومانی(Rhododendron)، شب‌بو(Laural)، خاس، نام‌های دیگر آن خاش یا راج(Holly)، گل تلفونی(Myrtle)، درختچه فندوق (Hazel) و گردو هم در این منطفه یافت می‌شود.

دیگر مناطق اطراف دریای سیاه را جنگل‌های برگ‌ریز پوشانده است. گونه‌های اصلی این منطقه شامل صنوبر شرقی(Oriental Spruce)، راش(Beech)،درخت ممرز، توسکا، نراد(Fir) و سرخسدار(Yew) است و بلوط(Oak) و کاج(Pine) هم در بخش‌های خشک‌تر آن رشد می‌کنند.

جنگل بلگراد(Belgrad Forest)

در مناطق ساری‌یر(Sariyer)، در بیست کیلومتری شمال استانبول قرار دارد و جنگلی برگ است. مساحت این جنگل حدود 5500 هکتار و محل زیست گونه‌های بسیاری از گیاهان، پرندگان و حیوانات، شامل بیش از71 گونه پرنده و 18 پستاندار است. درخت بلوط جنگلی(Sessily Oak) در این منطقه فراوان است. این جنگل اکنون جزو مناطق حفاظت شده به حساب می‌آید و شکار در این جنگل ممنوع است.

جنگل کارابیوکاک(Karabucak Forest)

ین جنگل در جنوب ایالت مرسین(Mersin)، ایالتی در جنوب ترکیه، قرار گرفته است و دو قسمت دارد؛ در قسمت قدیمی درختان اکالیپتوس(Eucalyptus) و در قسمت جدید کاج سنگی(Stone Pine) و کاج دریایی(Maritime Pine) همراه با چند گونه دیگر رشد می‌کنند. در گذشته، در این منطقه مردابی قرار داشت که در سال 1939، دولت ترکیه پروژه خشک کردن این مرداب را آغاز کرد و در 885 هکتار زمین آن درختان اکالیپتوس کاشت، این قسمت همان جنگل قدیمی یا گارسین(Gursin) را تشکیل داد. در سال 1960 بخش جدید جنگل یا تورها امیکسیز(TurhanEmeksiz) هم در قسمت‌های ساحلی توسعه پیدا کرد.


  جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار کارت ویزیت,بنر,طرح لایه باز, فایل های گرافیکی دانلود  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار سل  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار فارس

دیدگاهتان را بنویسید